
Ovim letelicama se olakšava snimanje i mapiranje kopova i odlagališta. Podaci koji se na ovaj način dobijaju su visoke precinznosti i obavlja se neuporedivo brže od snimanja na zemlji.
Goran Miloradović rukovodilac Službe za rudarsko–geodetska merenja kaže da je bespilotna letelica našla je svoju primenu za potrebe projektovanja, praćenja napredovanja rudarskih radova, stanja na deponijama uglja, odvodnjavanje i rekultivaciju.
„Ovom letelicom se mere povšrine deponija na osnovu čega se dobije digitalni model terena u odnosnu na neku nultu površinu. Nakon toga vrši se oduzimanje tog minimalnog dela terena i dobija se zapremina masa. Što se tiče rada sa letelicom preciznost i tačnost je mnogo veća nego što je bila ranije pošto stučnjak koji upravlja snima sa oko 50 metara i sada mogu da se obuhvate sve neravnine“ rekao je Miloradović.
Ova bespilotna letelica može da snimi do 70 hektara za samo jedan dan, za šta je ranije bilo potrebno više dana. U planu je nabavka modernije letelice koja će dnevno snimati i do deset puta veće površine.
Dodaj komentar